شغل های مدیریت و فناوری اطلاعات

مسئول واحد کامپیوترهای بزرگ:

انجام امور مربوط به برنامه ریزی تهیه احتیاجات سخت افزاری و نرم افزاری، برآورد نیروی انسانی، کنترل سرویس دهی به کاربران و پشتیبانی عمومی فعالیت های مربوطه را بر عهده دارد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم شهریور 1386ساعت 13:33  توسط سهیلا سلطانی  | 

رئیس بخش کامپیوتر:

انجام امور مربوط به نظارت بر نصب و راه اندازی مراکز، نگهداری سخت افزاری و نرم افزاری، راه اندازی کامپیوترها و تجهیزات جانبی آنها ، حفاظت اطلاعات سیستم و رفع اشکال های نرم افزاری را بر عهده دارد.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و هفتم شهریور 1386ساعت 13:30  توسط سهیلا سلطانی  | 

مدیر امور کامپیوتر:

انجام امور مربوط به طرح ریزی و تعیین خط مشی فرابری داده ها ، هماهنگی برنامه های سیستم های مکانیزه با نیازها و اهداف شرکت، مطالعه و ارزیابی تجهیزات جدید و آگاهی از پیشرفت های فناوری رایانه را بر عهده دارد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم شهریور 1386ساعت 11:0  توسط سهیلا سلطانی  | 

سهیلا سلطانی

 

بی شک یکی از مهمترین پدیده های هزاره سوم رشد چشمگیر و روز افزون IT و تاثیر آن بر تمامی جوانب زندگی بشر می باشد. یکی از این جنبه ها نیز که به شدت تحت تاثیر این پدیده قرار گرفته بحث مشاغل و اشتغال می باشد و به گونه ای درآمده که در چند سال آینده بدون IT  عملا نمی تواند کاری از پیش ببرد. با پذیرش این تاثیرات می بینیم که مشاغل از جهات گوناگونی نظیر نوع، چگونگی انجام آن، سرعت، دقت و سهولت در انجام آنها دچار دگرگونی شده اند. ساختارهای سنتی مشاغل و سازمان ها شکسته و مشاغل دچار تحولات اساسی شده اند. تکنولوژی ظاهرا بعضی از مشاغل را حذف کرده یا تغییر می دهد اما در واقع بسیاری مشاغل جدید تر ، مفیدتر و متنوع تر ایجاد می کند. تحت تاثیر این روند می توان مشاغل را در چهار گروه مورد بررسی قرار داد: گروه اول مشاغلی هستند که دیگر جایی در ساختارهای نوین سازمانی ندارند و به دلیل از دست دادن کارایی خود کاملا از بین می روند. گروه دوم مشاغلی هستند که کاملا جدید بوده و با ظهور IT و نفوذ آن در سازمانها بوجود آمده و کاملا مرتبط با IT می باشند. گروه سوم مشاغلی هستند که در هر صورت چه ساختار سنتی و چه ساختار نوین مورد لزوم هستند ، این مشاغل تغییر چندانی نمی کنند ولی برای تطابق با شرایط جدید و فناوریهای نوین با انعطاف پذیری بیشتری در مکان و زمان صورت می گیرند.گروه چهارم مشاغلی هستند که ساختار آنها هیچ گونه تغییری نمی کند ولی با استفاده از IT به سهولت ، با دقت و سرعت بیشتری انجام می شوند.

سه بخش مهم در هر کشوری وجود دارد که در چگونگی تاثیر این فرآیند موثر می باشند: یکی دولت می باشد که با تصویب و اجرای قوانین موردنیاز برای پیاده سازی و اجرای صحیح و ایجاد زیرساخت ها زمینه مناسب برای ورود و گسترش و بهره گیری از این پدیده را فراهم می آورد. دوم ، دانشگاه ها که با تربیت متخصصان این رشته و ایجاد زمینه و شرایط تحقیق و توسعه به گسترش و به روز رسانی آن کمک می کنند و سوم سازمان ها و بخش های خصوصی که این فرآیند در آنها اجرا و شکل می گیرد. و تنها با پیوند این سه بخش و همکاریهای متقابل آنهاست که موجبات پیشرفت کشور از نظر فناوریهای

نوین فراهم می آید.

همانطور که در بحث طبقه بندی مشاغل در ارتباط با تاثیر IT ذکر شد ، گروه دوم را مشاغلی تشکیل می دهند که با ورود IT به سازمان ها شکل گرفته اند و کاملا مرتبط با IT می باشند که طبق عناوین اعلام شده از سوی وزارت کار و امور اجتماعی در حوزه فناوری اطلاعات 138 عنوان شغلی وجود دارد که در پست های آتی به معرفی این مشاغل و خلاصه ای از حوزه کاری آنها و وظایف محول شده به آنها می پردازیم.   

+ نوشته شده در  شنبه بیست و چهارم شهریور 1386ساعت 10:48  توسط سهیلا سلطانی  |